Skąd brać darmowe zdjęcia na bloga i stronę www? 11 sprawdzonych źródeł

By | Październik 22, 2015

Obraz wyraża więcej niż tysiąc słów. Tylko skąd go wziąć, szczególnie, gdy dysponujemy skromnym budżetem? Poniżej starannie przygotowana selekcja wartościowych źródeł, które sprawdziwliśmy na własnej skórze.

W wypadku darmowych zdjęć musisz się liczyć z ceną, jaką płacisz za darmowość. Albo będzie nią niższa jakość zdjęć, albo konieczność podania adresu email, albo mniejszy zasób. We wszystkich opisanych przez nas bazach minusy są z nadwyżką wynagradzane – testowaliśmy je dla Was przez ostatnie 2 tygodnie.

 

Bazy darmowych zdjęć

O ile nie zaznaczono inaczej, serwisy nie wymagają rejestracji.

 

Unsplash

Plusy: minimalistyczny klimat zdjęć,  wysoka jakość, wyszukiwarka, brak konieczności logowania się. Obrazy są metaforyczne, świetnie nadadzą się na bloga.


Rewolucja Mobile Marketing Automation. Pobierz darmowego ebooka


Minusy: niewielkie zasoby. Podobieństwo zdjęć: łączy je minimalistyczna estetyka.

 

Raumrot

Plusy: Prawie 700 zdjęć, podzielonych na kategorie, co ułatwia wyszukiwanie. Są zróżnicowane i naprawdę piękne. Zachwyceni mogą wesprzeć projekt. Możesz też pobrać przygotowane tematyczne sety zdjęć (np. na Boże Narodzenie).

Minusy: To nie jest jakiś straszny minus, ale trzeba pamiętać o podaniu autora. (Photo: Markus Spiske / raumrot.com / CC-BY). Niewielki też zasób zdjęć dla biznesu.

 

StartUp Stock Photos

Plusy: W przeciwieństwie do wielu stron z darmowymi zdjęciami, ta zawiera materiały, które na pewno Ci się przydadzą, bo przedstawiają sytuacje biznesowe. Możesz ich użyć w dowolny sposób, a w razie chęci wesprzeć twórców.

Fajne jest również to, że zdjęcia powstały jako produkt uboczny realnej pracy młodych przedsiębiorców – są więc dość realistyczne, a nie zawierają metafor.

Minusy: Zdjęcia są monotonne i nie można ich wyszukać po kategoriach.

 

Pixabay

Plusy: Spore zasoby i wygodna wyszukiwarka. Zarówno tematyka, jak i estetyka, są bardzo zróżniocowane, dzięki czemu każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Minusy: Różna jakość zdjęć: jedne powalają, inne są mniej atrakcyje. To naturalna konsekwencja dużej objętości bazy i nie można uznać tego jednoznacznie za minus.

 

Death to Stock

Plusy: Piękne zdjecia!

Minusy: Brak opcji wyszukiwania. Musisz podać swój adres email i dostajesz regularnie paczkę ze zdjęciami – wybranymi losowo. Nie można przeglądać zdjęć na stronie i wybrać interesującego nas tematu.

Dlatego warto zapisać się do ich bazy i zaznaczać sobie zdjęcia, kóre mogą się przydać.

Konto możesz upgrejdować do premium, co pozwala na wygodne wyszukiwanie.

 

Public Domain Archieve

Plusy: wyszukiwarka po kategoriach, zdjęcia z domeny publicznej.

Minusy: niezbyt intuicyjna obsługa.

 

1001 Free Downloads

Plusy: Duże zasoby: zróżnicowana tematyka i klimat.

Minusy: Choć dostepne jest wyszukiwanie po kategoriach, poszczególne dzieła nie są najlepiej zaklasyfikowane, co utrudnia znalezienie czegoś, co nam odpowiada.

 

Magdeleine

Plusy: zdjęcia natury!

Minusy: zdjęcia natury!

(są tam zjawiskowe zdjęcia natury. Jeśli pasuje to do klimatu Twojego biznesu – np. sprzedajesz akcesoria podróżnicze, koniecznie zapoznaj się z tą stroną).

 

Gratisography

Plusy: Jakość zdjęć i wygodne wyszukiwanie. Możliwość dowolnego wykorzystania.

Minusy: ograniczony zasób.

 

Picjumbo

Plusy: wyszukiwarka po kategoriach, spora ilość zdjęć, z których możesz wybierać.

Minusy: niewielka ilość zdjęć związanych z biznesem.

 

New Old Stock

Plusy: Stare zdjęcia – niesamowity klimat i oryginalność. Często linkuje do innych stron, np. do Flickra.

Poza tym zawiera zamieszczone poniżej zdjęcie albatrosa w swetrze, co uniemożliwia jakąkolwiek polemikę z tym serwisem.

Minusy: Nie zawsze pasuje do Twojego biznesu. To dobre źródło do wyszukania czegoś wyjątkowego od czasu do czasu, ale nie do regularnego użytku.

9392657893_ce4ced92ce_m

Więcej inspirujących artykułów na blogu Marketing Automation.